INSTYTUT
W równym stopniu co słowami myślimy obrazami i tak samo obrazami śnimy oraz staramy się zrozumieć ludzi i otaczający nas świat.
O INSTYTUCIE
Instytut Fotografii i Multimediów to przede wszystkim społeczność pedagogów, studentów i doktorantów. Łączy nas pasja uprawiania sztuki i refleksja teoretyczna służąca pogłębianiu świadomości zjawisk ze świata fotografii i mediów pokrewnych. Za punkt wyjścia przyjmujemy antropologiczną ideę Davida Hockney’a – angielskiego malarza i badacza obrazów, opartą na przekonaniu, że „w równym stopniu co słowami myślimy obrazami i tak samo obrazami śnimy oraz staramy się zrozumieć ludzi i otaczający nas świat”(1). Koncepcje kultury zmieniały się, ale jej idealistyczny rdzeń wciąż pozwalał nam myśleć o sobie i o świecie w kategoriach wykraczających poza rynkowy pragmatyzm. Nieodłącznym elementem świata kultury jest sztuka. Uważamy, że należy nieustannie zadawać sobie pytania o jej sens i cel, a dobrze postawione pytanie to połowa odpowiedzi.
Instytut Fotografii i Multimediów powstał w 2019 roku, jednak nasza historia rozpoczęła się w latach 70 XX wieku kiedy w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, obecnie ASP, powstały pierwsze pracownie fotografii. Autorskie programy realizowali w nich między innymi Zbigniew Dłubak, prof. Ireneusz Pierzgalski, prof. Grzegorz Przyborek i prof. Konrad Kuzyszyn. Nasza aktualna działalność dydaktyczna i artystyczna odwołująca się do tradycji, jest przede wszystkim oparta na twórczym namyśle nad współczesną postmedialną kondycją fotografii i sztuk wizualnych.
Pedagodzy instytutu kształcą na studiach I i II stopnia na kierunku fotografia i multimedia w zakresie fotografii oraz dyscyplin pokrewnych, z uwzględnieniem specjalistycznego kształcenia teoretycznego. Nasi absolwenci są przygotowani do prowadzenia indywidualnej działalności zawodowej oraz profesjonalnej aktywności artystycznej, a także podjęcia pracy w sektorze kultury w charakterze kuratora i animatora działań artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych. Absolwent studiów zdolny jest realizować własne projekty zawodowe oraz artystyczne, korzystając z umiejętności warsztatowych, technologicznych i technicznych w obszarze fotografii i multimediów. Poszczególne przedmioty stanowią zawsze odpowiednio sprofilowany i dopasowany do programu studiów aspekt działalności osób pracujących w poszczególnych pracowniach.
(1) D. Hockney, M. Gayford, Historia obrazów, Rebis, Poznań 2016, s. 7.
W Instytucie Fotografii i Multimediów można studiować w nastepujących pracowniach:
dr Agnieszka Chojnacka Pracownia Działań Fotograficznych dr hab. Dominika Sadowska Prof. Uczelni
Pracownia Obrazowania Fotograficznego prof. Marek Domański
Pracownia Projektowania i Materializacji Obrazu dr Dagmara Bugaj Pracownia Dokumentu dr hab. Maciej Rawluk Prof. Uczelni
mgr Franciszek Ammer Pracownia Obrazów Wirtualnych dr Anita Osuch
Pracownia Multimediów dr hab. Łukasz Ogórek Prof. Uczelni
dr Anna Bąk Pracownia Fotografii Reklamowej dr hab. Marek Herbik Prof. Uczelni Pracownia Audiosfery dr hab. Łukasz Ogórek Prof. Uczelni
mgr Aleksandra Chciuk Warsztaty mgr Bartłomiej Flis Sekretariat Tel: 42 254 75 71
E-mail: instytut.fotografia@asp.lodz.pl
Adres: ul. Franciszkańska 76/78 (pokój 30) Dyrektor Instytutu Prof. Marek Domański
E-mail: mdomanski@asp.lodz.pl